ul. A. Sacharowa 18, 92-542 Łódź tel.: +48 574190682 |
Kierownik: Stanisław Jakuszewski e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
ul. Niciarniana 1/3, 92-208 Łódź tel.: +42 6784741 |
Kierownik: Beata Wysokińska e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Łódź ul. Piłsudskiego 133, 92-318 Łódź tel.: +42 6749230 |
Kierownik: Dorota Malska e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Folklor to nie tylko kultura ludowa związana ściśle z różnymi tradycjami, tak bardzo żywymi niegdyś na wsiach. Folklor może mieć także swój miejski charakter, co bardzo uwidacznia się w historii miasta Łodzi. Nasz projekt ma za zadanie pokazać współczesnym łodzianom, że takie zjawisko istnieje i mamy z nim do czynienia na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
W ramach naszych działań odbędą się: projekcje filmów poprzedzone prelekcją na temat wiejskiej ludności napływowej, z której wykształciła się klasa robotnicza; wycieczki szlakiem starej, drewnianej architektury ukazujące specyfikę życia łódzkich podwórek; spotkania warsztatowe z przedstawicielami ginących zawodów (wikliniarzem, garncarzem); warsztaty tańca miejskiego organizowane dla uczniów w szkołach biorących udział w projekcie oraz koncert adresowany do dorosłych mieszkańców – z udziałem kapeli, a także Zespołu Pieśni i Tańca „Anilana” im. Leszka Woszczyńskiego.
Nasz projekt skierowany jest przede wszystkich do dzieci i młodzieży. Będziemy go współtworzyć z trzema szkołami: SP 37, SP 170, SP 174.
Czas realizacji: wrzesień-grudzień 2020
Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.
Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.
„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.
Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.