Widzewskie Domy Kultury

Dom Kultury "502"

ul. A. Sacharowa 18,
92-542 Łódź
tel.:
+48 574190682
Kierownik:
Stanisław Jakuszewski
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Ariadna"

ul. Niciarniana 1/3,
92-208 Łódź
tel.:
+42 6784741
Kierownik:
Beata Wysokińska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Widok"

Łódź ul. Piłsudskiego 133,
92-318 Łódź
tel.:
+42 6749230
Kierownik:
Dorota Malska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

  • baner_online.gif

Doświadczenie sensoryczne „Sense-action. Alone"

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie znaleźli jeszcze przestrzeni na doświadczenie sensoryczne "Sense-action. Alone".
Dostępne będzie ono do końca trwania "poRuszenia", czyli do 11 grudnia 2020. Szczegóły w opisie.

https://anchor.fm/tomek-ciesielski/episodes/Sense-action--Alone-PL-emlt0h/a-a3spq4h?fbclid=IwAR22uHqQC_iuMEw6CasVG51H5UOc0e8CUvcdrvNPDs9qg1Tc7Gi0VbfLvYE

"Sense-action" pierwszy raz został zaprezentowany w Łodzi w 2012 roku w ramach projektu „Memory Project” (Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie, kur. Marta Madejska, Robin Levy). Jego inspiracją było wspomnienie niedzielnego spaceru z ojcem, należące do mieszkającej dziś w Nowym Orleanie Anny Skorecki. Pełna słodyczy lodów, balonów i dźwięków zabawy relacja z dzieciństwa uderzająco kontrastuje z późniejszym życiem mieszkańców Litzmanstadt Ghetto, które Anna opuściła w 1945 roku. Ten kontrast sprowokował nas do stworzenia sensorycznego performance, którego uczestnicy przemieszczają się z zasłoniętymi oczami przez kolejne pomieszczenia, wypełnione bodźcami odtwarzającymi wspomnienia codziennego życia łódzkich Żydów.
 
Pierwsza edycja, w której brała udział sama Anna, okazała się początkiem wieloletniego eksperymentu. Z czasem głównym materiałem źródłowym stały się dzienniki Lolka Lubińskiego – opisujące życie nastolatka w getcie. Każda kolejna prezentacja jest premierowa. „Sense-action” prezentowana była w Nowym Orleanie, San Sebastian i ponownie w Łodzi w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Każde powtórzenie otrzymywało innych tytuł, odpowiadający kolejnym etapom poszukiwań z sposobów tworzenia sensorycznych krajobrazów wspomnień, a przede wszystkim możliwych relacji pomiędzy pamięcią i naszym współczesnym doświadczaniem świata. Każdorazowo także, poprzez zapraszanie do współpracy lokalnych mieszkańców, „Sense-action” wpisywała się w miejsce i ludzi, z którymi realizowana była dana edycja.
 
W obliczu dotykającej świat pandemii najnowsza wersja performance – trochę z wyboru a trochę z konieczności – staje się doświadczeniem indywidualnym. 18 listopada 2020 o godz. 20.00 udostępnimy na kilku platformach słuchowisko stworzone z wykorzystaniem dźwięku przestrzennego. Każdy będzie mógł samodzielnie, w wybranym przez siebie miejscu, z zamkniętymi lub otwartymi oczami, posłuchać fragmentów dziennika Lolka wzbogaconych o muzykę skomponowaną przez Kubę Pałysa. Przestrzenny dźwięk oraz dodatkowe instrukcje zapraszać będą do aktywnego słuchania w ruchu, by przemieszczając się iść za bodźcami dźwiękowymi oraz wyobrażeniami jakie przynoszą.
21 listopada o godz. 19.00 zaprosimy wszystkich, którzy wzięli udział w doświadczeniu sensorycznym „Sense-action. Alone”, na spotkanie online, na którym sam jego twórca zapyta uczestników o wrażenia z podróży z Lolkiem Lubińskim.
 
Adaptacja i reżyseria: Tomasz Ciesielski
Muzyka: Kuba Pałys
 

Organizatorzy:
Widzewskie Domy Kultury Dom Kultury „Ariadna”
„Zmiana Położenia”
Projekt „poRuszenie” jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu „Scena dla tańca” 2020.

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.

Czytaj więcej

Dzień Reymonta

Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

 

 

 

Czytaj więcej

Mały książkomaniak

„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

 

 

 

Czytaj więcej

Łódzkie Konfrontacje Taneczne

Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.

 

 

 

Czytaj więcej