Zespół Pieśni i Tańca „Anilana”

Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” istnieje już ponad 40 lat. Jego założycielem, kierownikiem artystycznym i głównym choreografem był pan Leszek Woszczyński. Obecnie opiekę nad zespołem sprawuje pan Piotr Łysiak - tancerz solista lat 90-tych związany zawodowo z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego. Karierę zawodową kontynuował również w musicalach Weber Gala oraz Gershwin Gala na terenie Europy Zachodniej. Członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Anilana" im. Leszka Woszczyńskiego są uczniowie oraz studenci z różnych łódzkich szkół, którzy wybrali „Anilanę” jako miejsce realizacji swoich pasji i zainteresowań.

ZPiT „Anilana” jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Do ostatnich sukcesów należy: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Alnwick w Wielkiej Brytanii, gdzie zespół zdobył Certificate of Appreciation oraz festiwal w Murcii w Hiszpanii, jak również Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Stuttgarcie. Za swoją wieloletnią działalność zespół otrzymał nadaną przez Radę Miejską w Łodzi „Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi”, a w 2015 roku z okazji Jubileuszu 45 lecia działalności artystycznej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Zespół posiada także profesjonalną kapelę ludową pod kierownictwem pana Dariusza Proszaka. Repertuar kapeli to  nie tylko polskie utwory ludowe, ale także muzyka z różnych regionów świata.

Oficjalna strona zespołu: http://zpitanilana.pl/