Widzewskie Domy Kultury


Widzewskie Domy Kultury

Dom Kultury "502"

ul. A. Sacharowa 18,
92-542 Łódź
tel.:
+48 574190682
Kierownik:
Stanisław Jakuszewski
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Ariadna"

ul. Niciarniana 1/3,
92-208 Łódź
tel.:
+42 6784741
Kierownik:
Beata Wysokińska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Widok"

Łódź ul. Piłsudskiego 133,
92-318 Łódź
tel.:
+42 6749230
Kierownik:
Dorota Malska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

  • startowa01.jpg
  • startowa02.jpg
  • startowa03.jpg
  • startowa04.jpg
  • startowa05.jpg
  • startowa06.jpg
  • startowa07.jpg
  • startowa08.jpg
  • startowa09.jpg
  • startowa10.jpg
  • startowa11.jpg
  • startowa12.jpg
  • startowa13.jpg
  • startowa14.jpg
  • startowa15.jpg
  • startowa16.jpg
  • startowa18.jpg

Muzyczna kawiarenka internetowo…

Chociaż zaplanowana na marzec w Domu Kultury „Widok” Muzyczna kawiarenka pt. „Bodo, Fogg, Ordonówna – piosenka filmowa” nie odbędzie się, postanowiliśmy dać Państwu przedsmak tego, co czeka Państwa podczas wydarzenia. Zrealizujemy je w późniejszym terminie, ale już teraz proponujemy zapoznać się z utworami, które wspólnie zaśpiewamy. 

EUGENIUSZ BODO

Jednym z bohaterów naszego spotkania będzie Eugeniusz Bodo, a właściwie Eugene Bogdan Junod, jeden z najbardziej znanych aktorów dwudziestolecia międzywojennego.
W czasie Muzycznej Kawiarenki mamy zamiar wspólnie zaśpiewać m.in. piosenkę „Już taki jestem zimny drań”. Utwór pochodzi z filmu „Pieśniarz Warszawy” w reżyserii Michała Waszyńskiego z 1934 r. Eugeniusz Bodo zagrał głównego bohatera, Juliana Pagórskiego, hulakę z wyższych sfer, którego rodzina chce zmusić do ustatkowania się. Młodzieniec nic sobie jednak nie robił z nakazów familii, co skutkowało wyrzuceniem go z domu. Postanowił więc zostać śpiewakiem podwórkowym i w ten sposób zarabiać na życie. W komedii nie zabrakło też wątku romansowego…
Muzykę do filmu napisał Henryk Wars. Autorami tekstu piosenki „Już taki jestem zimny drań” są Jerzy Nel i Ludwik Starski. W filmie wykonywał ją oczywiście Eugeniusz Bodo.
Zachęcamy do wysłuchania utworu, a w wolnym czasie także do obejrzenia filmu „Pieśniarz Warszawy” (https://www.youtube.com/watch?v=Ov5RpwTQtuQ).  

MIECZYSŁAW FOGG

Drugim bohaterem naszej Muzycznej kawiarenki będzie Mieczysław Fogg, a właściwie Mieczysław Fogiel – słynny pieśniarz i baryton liryczny.
W czasie Muzycznej kawiarenki mamy zamiar wspólnie zaśpiewać piosenkę „To ostatnia niedziela”. Utwór powstał w 1935 r. Muzykę skomponował Jerzy Petersburski, autorem tekstu jest Zenon Friedwald. Piosenka nazywana jest „tangiem samobójców”.
Utwór w wykonaniu Mieczysława Fogga był przedwojennym hitem, ale jest też bardzo popularny dzisiaj. Już przed wojną ustanowił rekord – płyta z utworem sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy! Co więcej, Mieczysław Fogg, m.in. właśnie dzięki tej piosence zwyciężył w plebiscycie w 1937 r. na najpopularniejszego piosenkarza.
Piosenka była wykorzystywana wielokrotnie w filmach i serialach m.in.: „Baza ludzi umarłych” w reż. Czesława Petelskiego, „Polskie drogi” w reż. Janusza Morgensterna, „Kronika wypadków miłosnych” w reż. Andrzeja Wajdy, „Trzy kolory. Biały” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, „Chłopaki nie płaczą” w reż. Olafa Lubaszenki, „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga czy „Szczęście świata” w reż. Michała Rosy.
Piosenka okazała się także bardzo popularna za granicą, szczególnie w Rosji. Powstała rosyjska wersja utworu „Утомлённое солнце”, którą można usłyszeć m.in. w słynnym filmie Nikity Michałkowa „Spaleni słońcem”.
Zachęcamy do wysłuchania utworu w wykonaniu Mieczysława Fogga (https://www.youtube.com/watch?v=NqmGo3KFp2s).  

HANKA ORDONÓWNA

Wśród bohaterów naszej Muzycznej kawiarenki nie zabraknie też postaci kobiecych. Jedną z nich będzie Anna Maria Tyszkiewicz, znana powszechnie jako Hanka Ordonówna – piosenkarka, tancerka i aktorka. 
Podczas Muzycznej kawiarenki zaśpiewamy jej piosenkę „Na pierwszy znak”. Utwór pochodzi z filmu „Szpieg w masce” w reżyserii Mieczysława Krawicza z 1933 r. Hanka Ordonówna zagrała w nim Ritę Holm – piosenkarkę i agentkę obcego wywiadu, która próbuje wykraść wynalazek prof. Skalskiego (w tej roli Jerzy Leszczyński) i uwodzi syna naukowca.
Muzykę do „Szpiega w masce” skomponował Henryk Wars. Z filmu pochodzi nie tylko piosenka „Na pierwszy znak”, ale także inny słynny utwór w wykonaniu Hanki Ordonówny – „Miłość ci wszystko wybaczy”. Autorem tekstów obu piosenek jest Julian Tuwim.
Zachęcamy zarówno do wysłuchania piosenki „Na pierwszy znak”, jak i do obejrzenia filmu „Szpieg w masce” (https://www.youtube.com/watch?v=8-77MgfH8JY).

W wolnym czasie warto także wysłuchać innych piosenek Bodo, Fogga i Ordonki. Jednak ich twórczość nie wyczerpuje muzycznego bogactwa okresu międzywojnia. Nie należy zapominać również o piosenkach w wykonaniu Adolfa Dymszy, Aleksandra Żabczyńskiego, Ludwika Sempolińskiego, Tadeusza Faliszewskiego, Adama Astona, Miry Zimińskiej i innych artystów. Wiele z tych utworów wzbogaciło ścieżki dźwiękowe polskich filmów i na stałe weszło do kanonu polskiej piosenki przedwojennej.

Joanna Królikowska
Dom Kultury „Widok”

Opracowano na podstawie:
www.culture.pl
www.filmpolski.pl
www.youtube.com

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.

Czytaj więcej

Dzień Reymonta

Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

 

 

 

Czytaj więcej

Mały książkomaniak

„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

 

 

 

Czytaj więcej

Łódzkie Konfrontacje Taneczne

Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.

 

 

 

Czytaj więcej