Widzewskie Domy Kultury


Widzewskie Domy Kultury

Dom Kultury "502"

ul. A. Sacharowa 18,
92-542 Łódź
tel.:
+48 574190682
Kierownik:
Stanisław Jakuszewski
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Ariadna"

ul. Niciarniana 1/3,
92-208 Łódź
tel.:
+42 6784741
Kierownik:
Beata Wysokińska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Widok"

Łódź ul. Piłsudskiego 133,
92-318 Łódź
tel.:
+42 6749230
Kierownik:
Dorota Malska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

 • startowa01.jpg
 • startowa02.jpg
 • startowa03.jpg
 • startowa04.jpg
 • startowa05.jpg
 • startowa06.jpg
 • startowa07.jpg
 • startowa08.jpg
 • startowa09.jpg
 • startowa10.jpg
 • startowa11.jpg
 • startowa12.jpg
 • startowa13.jpg
 • startowa14.jpg
 • startowa15.jpg
 • startowa16.jpg
 • startowa18.jpg

Spostrzeżenia młodego animatora. Kultura w internecie

Gdyby ktoś mnie zapytał, czy możliwe jest przeniesienie życia kulturalnego do internetu, odpowiedziałabym, że nie. No, może jakąś jego część udałoby się przenieść, bo rzeczywiście grzechem byłoby nie wykorzystać możliwości internetu. Dziś tworzy się przecież sztukę, która funkcjonuje wyłącznie w sieci, instytucje kultury digitalizują swoje zbiory, każda placówka ma swoją stronę internetową, a także facebookowy profil, który już dawno przestał pełnić jedynie funkcję informacyjną. W kulturze wykorzystuje się z lubością także YouTube czy Instagram, pisze się blogi, robi się transmisje wydarzeń… Kultura już od dawna jest w internecie, czy tego chcemy, czy nie.

Co więcej, w dobie grasującego koronawirusa i przymusowej kwarantanny przeniesienie kultury do internetu stało się wręcz konieczne. I wbrew temu, co pisałam na początku, jak najbardziej możliwe. Instytucje kultury mogą pogratulować sobie wieloletnich starań związanych z często trwającymi wiele lat digitalizacjami, tworzeniem cyfrowych archiwów, regularną działalnością w mediach społecznościowych. Teraz to procentuje i nikt nie może powiedzieć, że nie było warto. Instytucje kultury dzielą się swoimi dotychczasowymi zasobami, ale tworzą też nowe treści. Zamiast jedynie odcinać kupony od wcześniejszych działań, próbują utrzymać kontakt z odbiorami, których epidemia zatrzymała w domach. Więc choć wydaje się, że instytucje kultury pozamykane są na cztery spusty, to działający zdalnie artyści oraz instruktorzy i edukatorzy kulturalni nie próżnują. Wciąż pojawiają się nowe propozycje, z których można korzystać nie wychodząc z domu.
Dzięki internetowi udało się uniknąć kulturalnej posuchy. Ba, można nawet powiedzieć, że życie kulturalne (ale tylko to w sieci!) kwitnie jak nigdy dotąd. Bo kto do tej pory poza prawdziwymi entuzjastami sztuki interesował się zdigitalizowanymi zbiorami muzeów? Kto poza zagorzałymi teatromanami oglądał Teatry Telewizji (publikowane ostatnimi czasy także w sieci) czy przeglądał strony teatrów w poszukiwaniu nagrań spektakli? Kto poza melomanami wsłuchiwał się w nagrania koncertów muzyki poważnej dostępnych na stronach instytucji muzycznych? Teraz, poza wąską grupą wiernych odbiorców, być może znacznie więcej ludzi zapozna się z zasobami wielu instytucji, czy to z zainteresowania, czy chociażby z nudy.
Jednak gdy nasycimy się już kulturą online, gdy przekrwione oczy będą już miały dość oglądania kolejnych internetowych spektakli, wycieczek, czytania e-booków i przeglądania innych atrakcji dostępnych w sieci,  wtedy chętnie wrócimy do kultury w realu. Do spektakli, których atmosfery i specyfiki relacji między sceną a widownią nie odda nagranie. Do zwiedzania muzeów, w których obchodzimy eksponaty z każdej możliwej strony lub oglądamy je pod różnym kątem. Do koncertów (zarówno muzyki poważnej, jak i popularnej), podczas których liczy się energia wykonawców oraz reakcje widowni. Do wizyt w domach kultury, gdzie można z kimś porozmawiać, wspólnie poćwiczyć gimnastykę, popracować razem z gliną, a także z pędzlem i farbami. Jeszcze za tym wszystkim zatęsknimy. 

Joanna Królikowska
Dom Kultury „Widok”

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.

Czytaj więcej

Dzień Reymonta

Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

 

 

 

Czytaj więcej

Mały książkomaniak

„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

 

 

 

Czytaj więcej

Łódzkie Konfrontacje Taneczne

Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.

 

 

 

Czytaj więcej