Widzewskie Domy Kultury


Widzewskie Domy Kultury

Dom Kultury "502"

ul. A. Sacharowa 18,
92-542 Łódź
tel.:
+48 574190682
Kierownik:
Stanisław Jakuszewski
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Ariadna"

ul. Niciarniana 1/3,
92-208 Łódź
tel.:
+42 6784741
Kierownik:
Beata Wysokińska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Widok"

Łódź ul. Piłsudskiego 133,
92-318 Łódź
tel.:
+42 6749230
Kierownik:
Dorota Malska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

 • startowa01.jpg
 • startowa02.jpg
 • startowa03.jpg
 • startowa04.jpg
 • startowa05.jpg
 • startowa06.jpg
 • startowa07.jpg
 • startowa08.jpg
 • startowa09.jpg
 • startowa10.jpg
 • startowa11.jpg
 • startowa12.jpg
 • startowa13.jpg
 • startowa14.jpg
 • startowa15.jpg
 • startowa16.jpg
 • startowa18.jpg

Spostrzeżenia młodego animatora. Trudne wybory

Wydawałoby się, że skoro wydarzenia kulturalne w czasie epidemii nie odbywają się, to odpadnie nam problem, z którym z pewnością mierzył się niejeden uczestnik życia kulturalnego. To problem dokonywania wyborów. Wielość instytucji kultury, liczne wydarzenia odbywające się często w tym samym terminie zmuszały do postawienia pytania „Co wybrać?”. I był to wybór nie tylko między kinem czy teatrem, wystawą czy koncertem, wykładem czy warsztatami. Często trzeba było zdecydować w obrębie jednej kategorii: spektakl w teatrze X czy w teatrze Y, wystawa z muzeum A czy w muzeum B, koncert zespołu M czy N… Wydawałoby się, że teraz ten problem mamy z głowy. Ale gdzie tam!

Wystarczy przyjrzeć się okolicznościom transmisji wybranych wydarzeń w internecie np. spektakli czy koncertów. Okazuje się, że część z nich odbywa się o tej samej porze, a na dodatek wiele z nich jest dostępnych tylko o wyznaczonej godzinie i nie ma możliwości zobaczenia ich później. Albo nawet jeśli jest taka możliwość, to tylko przez 24 h od daty transmisji. Znów więc konieczne jest dokonanie wyboru – oglądać transmisję C czy D. I tym razem jest to decyzja równie trudna, jeśli nie trudniejsza niż przed epidemią. Bo wtedy mieliśmy do wyboru tylko instytucje w obrębie miasta, w którym mieszkamy, a teraz mamy dostęp do transmisji z całej Polski, a nawet ze świata! Co oglądać? Transmisję spektaklu z lokalnego teatru? Przedstawienie z instytucji z innego miasta, do którego dotychczas nie mieliśmy okazji pojechać? Czy może sztukę z drugiego końca świata, gdzie nie pojechalibyśmy prawdopodobnie nigdy ze względu na brak czasu lub pieniędzy? Nie, wybór wcale nie jest oczywisty. Bo czym się kierować? Odległością i potencjalną możliwością zobaczenia wydarzenia po epidemii? Marką teatru? Nazwiskami reżyserów, aktorów, dramatopisarzy? Gatunkiem sztuki? Recenzjami krytyków? Własnymi zainteresowaniami? Epidemia koronawirusa wcale nie uwolniła uczestników kultury od dokonywania wyborów. Ona jeszcze te wybory utrudniła.
Oczywiście, internetowe zbiory wielu instytucji można przejrzeć w dowolnej chwili. Wtedy nie trzeba z niczego rezygnować, wybór polega nie na tym, co chcemy zobaczyć, ale na tym, w jakiej kolejności to zrobimy. Jeśli wydarzenia po transmisji są nadal dostępne dla oglądających, to też problem po części się rozwiązuje, wtedy dane wydarzenie możemy zostawić na później, a obejrzeć w pierwszej kolejności coś, co będzie dostępne tylko przez chwilę. Choć to i tak wymaga od uczestników kultury niemałej ekwilibrystyki. 

Możemy także dokonać jeszcze innego wyboru: czy w ogóle cokolwiek oglądać, czy może po prostu z kultury zrezygnować. Bo skoro szaleje wirus, to mamy przecież ważniejsze sprawy na głowie niż oglądanie internetowych wydarzeń kulturalnych. A jednak miliony ludzi siedzą w domach i dla nich te transmisje i wydarzenia online to sposób na utrzymanie dobrej kondycji psychicznej, możliwość zadbania o rozwój intelektualny. To wreszcie namiastka życia sprzed epidemii, którego częścią była właśnie możliwość wyboru. Nie tylko w kulturze, ale w ogóle we wszystkim. Dziś te możliwości znacznie się skurczyły. Więc chyba już lepiej wybierać między różnymi wydarzeniami kulturalnymi publikowanymi w internecie, niż nie mieć żadnego wyboru. Decydujmy więc, z głową i bez pośpiechu.

Joanna Królikowska
Dom Kultury „Widok”

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.

Czytaj więcej

Dzień Reymonta

Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

 

 

 

Czytaj więcej

Mały książkomaniak

„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

 

 

 

Czytaj więcej

Łódzkie Konfrontacje Taneczne

Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.

 

 

 

Czytaj więcej