Widzewskie Domy Kultury


Widzewskie Domy Kultury

Dom Kultury "502"

ul. A. Sacharowa 18,
92-542 Łódź
tel.:
+48 574190682
Kierownik:
Stanisław Jakuszewski
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Ariadna"

ul. Niciarniana 1/3,
92-208 Łódź
tel.:
+42 6784741
Kierownik:
Beata Wysokińska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

Dom Kultury "Widok"

Łódź ul. Piłsudskiego 133,
92-318 Łódź
tel.:
+42 6749230
Kierownik:
Dorota Malska
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej

 • startowa01.jpg
 • startowa02.jpg
 • startowa03.jpg
 • startowa04.jpg
 • startowa05.jpg
 • startowa06.jpg
 • startowa07.jpg
 • startowa08.jpg
 • startowa09.jpg
 • startowa10.jpg
 • startowa11.jpg
 • startowa12.jpg
 • startowa13.jpg
 • startowa14.jpg
 • startowa15.jpg
 • startowa16.jpg
 • startowa18.jpg

Łódź / Scena dla Tańca 2020: Rusza „poRuszenie”

Scena dla Tańca 2020: Rusza „poRuszenie”

„poRuszenie” to wyjątkowy projekt, w którym twórcy nowej choreografii chcą by widzowie (po)ruszyli się ze swojej zwykłej pozycji obserwatorów, miejsca do którego rozwój konwencji teatralnych ich sprowadził. Współcześni choreografowie coraz chętniej dają widzom moc sprawczą w swoich spektaklach. Publiczności jednak często brakuje odwagi by jej użyć. „poRuszenie” chce pomóc widzowi się odważyć, by lepiej zrozumieć ideę „poruszających” przedstawień.

 

Wydawać się może, że w dobie epidemii COVID-19 realizacja idei „poruszenia” jest niemożliwa. Twórcy projektu uważają jednak, że sytuacja epidemiczna poszerza ją jedynie o nowy wymiar i stawia wyzwanie nowej choreografii, do którego i tak prędzej czy później musiało dojść – „poruszania” w wirtualnej rzeczywistości.
„poRuszenie” będzie miało trzy odsłony i będzie trwało do końca listopada 2020.

Na początku października odbędzie się pokaz nagrania spektaklu "Karaoke" na ZOOMie. Platforma ZOOM stanie się wirtualnym teatrem. Widzowie będą mogli wyłącznie oglądać spektakl, przedstawiona zostanie im jednak możliwość pozostawienia włączonej kamery, która umożliwi im zerkanie czasem na innych widzów. Doświadczenie to będzie przesłanką do kolejnej pospektaklowej rozmowy z widzami o ich doświadczeniach.

W drugiej odsłonie widzowie będą mogli na YouTube obejrzeć trzy odcinkową serię edukacyjną pt. “Poradnik survivalowy widza nowej choreografii. Co gdy spektakl Cię atakuje a performer manipuluje” autorstwa Martyny Jagodyńskiej. Seria będzie wykładem performatywnym o historii spektakli fizycznie angażujących widzów, jak i motywach twórców do ich tworzenia. Przedstawi zabiegi jakie w teatrze wykorzystuje się do interakcji fizycznej z widzami oraz zbierze rady, które umożliwią swobodniejsze wejście widza w „poruszenia” zaproponowane przez „poruszone” spektakle. Odsłona ta zakończy się spotkaniem z widzami na ZOOMie pt. „Nie taki twórca nowej choreografii straszny, jak go malują”. Spotkanie to nierozerwalnie będzie związane z poradnikiem, można powiedzieć, że będzie to czwarty odcinek z serii oparty na interakcji z widzami.
W trzeciej odsłonie performance “Sense-action”, stworzony przez Tomasz Ciesielskiego, przemieni się w indywidualne doświadczenie sensoryczne, którego widz będzie mógł doświadczyć w swoim domu. Na bazie oryginalnego performancu, w którym uczestnicy prowadzili się nawzajem przez performatywne ślady wspomnień Lolka Lubińskiego, powstanie nagranie wykorzystujące techniki binauralne i dźwięk 3D. Widzowie zostaną zaproszeni w wytworzoną przez dźwięk i opowieść przestrzeń i zachęceni do doświadczenia jej w ruchu, w słuchawkach, które umożliwiają taniec. Trzy dni po udostępnieniu nagrania odbędzie się ostatnie spotkanie na ZOOMie, w którym porozmawiamy o doświadczeniach widzów.

Projekt „poRuszenie” jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu „Scena dla tańca” 2020.

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne

Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne swój początek biorą z warsztatów krajowych organizowanych początkowo dwa razy do roku. Z czasem impreza zaczęła przyjmować międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy było to w 1989 roku. Dotychczas gośćmi Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych były m.in. zespoły ludowe z Litwy, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Izraela, Gruzji, Belgii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii.

Czytaj więcej

Dzień Reymonta

Z inicjatywy Marcela Szytenchelma Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

 

 

 

Czytaj więcej

Mały książkomaniak

„Mały książkomaniak” to szereg działań, poprzez które chcemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku zrealizowaliśmy już siódmą edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

 

 

 

Czytaj więcej

Łódzkie Konfrontacje Taneczne

Łódzkie Konfrontacje Taneczne to przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, który stopniowo z regionalnego stawał się ogólnopolskim konkursem tańca. Uczestniczą w nim zespoły prezentujące różne kategorie i style taneczne. Zespoły startują w trzech kategoriach wiekowych, do 11 lat, 11-15 lat oraz pow. 15 lat.

 

 

 

Czytaj więcej