• startowa01.jpg
  • startowa02.jpg
  • startowa03.jpg
  • startowa04.jpg
  • startowa05.jpg
  • startowa06.jpg
  • startowa07.jpg
  • startowa08.jpg
  • startowa09.jpg
  • startowa10.jpg
  • startowa11.jpg
  • startowa12.jpg
  • startowa13.jpg
  • startowa14.jpg
  • startowa15.jpg
  • startowa16.jpg
  • startowa18.jpg

Subiektywny ranking najciekawszych książek i filmów o sztuce

Dziewczyna z perłą

Ten trudny czas wyjątkowo sprzyja czytaniu książek w zaciszu własnego domu oraz oglądaniu filmów. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa: Subiektywny ranking najciekawszych książek o sztuce i ze sztuką w tle oraz ranking filmów o sztuce i artystach. Każdy wybierze coś dla siebie!

Subiektywny ranking najciekawszych książek i filmów o sztuce i ze sztuką w tle

 

Jan Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, 1969

To opowieść o historii sztuki europejskiej, od wczesnego średniowiecza do połowy XX wieku. Ukazuje ona najważniejsze style, dzieła i artystów. Napisana przystępnie i barwnie, ujmuje czytelników nie tylko wnikliwą analizą  problemów dotyczących sztuki, ale też pięknem literackiego stylu.

Marina Abramović, Pokonać mur. Wspomnienia, 2018

„Doświadczyłam wolności absolutnej – czułam, że moje ciało nie zna ograniczeń, że ból nie ma żadnego znaczenia, że nic się nie liczy – i to mnie upoiło" – pisze Marina Abramović. Książka stanowi opowieść a artystce, o jej życiu pełnym przygód, o wyjątkowej karierze artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany. To także historia miłości i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem - związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze.

Magdalena Grzebałkowska,  Beksińscy. Portret podwójny, 2014

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat. Nie jest to książka o malarzu, ani o mrocznym synu. To historia o skomplikowanych relacjach, związkach, fascynacji muzyką, miłości i samotności. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

Marcin Wicha, Jak przestałem kochać design, 2015

„Zmarnowałem dzieciństwo i młodość. Nie słuchałem Stonesów ani Depeche Mode. Moimi rockmanami byli graficy”. Celne, zabawne, wyróżniające się erudycją i wyjątkowo lekkim piórem teksty architekta prezentują oblicze Polski ostatnich czterdziestu lat.

Piękni XX-wieczni. Polscy projektanci graficy, red. Jacek Mrowczyk, 2017

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych designem! Pieczołowicie przygotowana książka, powstająca kilka lat, przedstawia dorobek wybranych projektantów z XX wieku. Nadrzędnym zamysłem publikacji jest pokazanie całego spektrum działalności mieszczącej się w szeroko rozumianym projektowaniu graficznym. Obok przedstawicieli awangardy (Strzemiński, Stażewski) w książce znaleźli się twórcy specjalizujący się w projektowaniu czasopism (Strzałecka i Żochowski, Lenk), znaków (Duszek, Śliwka), w grafice wydawniczej (Girs i Barcz, Freudenreich i Bokiewicz) i w typografii (Półtawski, Heidrich).

Danuta Godyń, Magdalena Laskowska, Wyspiański, 2019

Przypadająca 28 listopada 2017 roku 110. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego stworzyła znakomitą okazję do ponownego przypomnienia jego twórczości. Na wystawie „Wyspiański" zaprezentowano blisko 500 wybranych dzieł artysty. Układ katalogu stanowi odbicie scenariusza wystawy. Doskonałe reprodukcje!

Zygmunt Miłoszewski, Bezcenny, 2013

Propozycja dla fanów powieści kryminalnych i sensacyjnych - tutaj ze sztuką w tle! Zygmunt Miłoszewski w powieści „Bezcenny" przedstawia niezwykłą historię odnalezienia jednego z najcenniejszych obrazów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Filip Springer, Źle urodzone, 2012

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam… Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali, 2015

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin. Z książki dowiecie się, o czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim?

Vincent van Gogh, Listy do brata,  1964 (data pierwszego polskiego wydania)

Na koniec absolutna klasyka gatunku, czyli listy holenderskiego malarza Vincenta van Gogha do brata Theo, a także do członków rodziny i przyjaciół oraz listy przez niego otrzymane.Korespondencja składa się na opowieść o tragicznym życiu artysty. Listy pierwszy raz zostały opracowane i przetłumaczone w 1913 roku przez wdowę po Theo, Johannę van Gogh-Bonger.

Subiektywny ranking najciekawszych książek i filmów o sztuce i artystach

 

Marina Abramović: artystka obecna, 2012

Marina Abramović córka jugosłowiańskich partyzantów, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

Picasso - twórca i niszczyciel, 1996

Burzliwa historia związku genialnego artysty z młodziutką Francoise Gilot. Picasso - geniusz, ale i ekscentryk i trudny partner, który niejedną kobietę doprowadził na skraj rozpaczy…

Koneser, 2013

Stosunkowo rzadko zdarzają się filmy o kolekcjonerach dzieł sztuki; Virgil Oldman jest jednym z nich. Poza tym pełni funkcję dyrektora domu aukcyjnego. Wiedzie samotnicze życie wśród luksusów. Jego poukładany świat zaczyna nagle się rozpadać, gdy w dniu swoich 63. urodzin dostaje telefoniczne zlecenie od tajemniczej młodej kobiety….

Wyjście przez sklep z pamiątkami, 2010

Dokument przedstawia francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, ulicznym artystą o nikomu nieznanej tożsamości.

Caravaggio, 1989

Cały film stanowi uczę dla oka, jest kadrowany i fotografowany jak obrazy barokowego mistrza – ujęcia cało-postaciowe i w ¾ a do tego wyrafinowana gra światłem i cieniem, czyli tak charakterystyczny dla dzieł Caravaggia tenebryzm.

Dziewczyna z perłą, 2003

Filmowy obraz zachwyca niczym dzieła samego Vermeera. Doskonałe kostiumy i scenografia wiernie oddają klimat XVII-wiecznego miasta.

Frida, 2002

Klasyka! Film w dużej mierze przedstawia burzliwy związek Fridy Kahlo z Diego Riverą – mężem, mentorem, kochankiem i…. wrogiem. Frida była niezwykłą postacią w świecie sztuki, silną kobietą, doświadczoną przez życie, której malarstwo wyróżniało się intensywnym kolorytem, bogactwem osobistych symboli i nietypowymi zestawieniami.

Duchy Goi, 2006

Film porusza kilka ważnych wątków, oczywiście opowiada o słynnym malarzu, ale także wskazuje na problemy nękające ówczesną Hiszpanię. Z przyjemnością obejrzycie tą poruszającą, wzruszającą, pełną kunsztownej scenografii i kostiumów historię.

Twój Vincent, 2017

Tego jeszcze nie było! To pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, składająca się z około 65000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy. Film skupia się na tajemniczych okolicznościach śmierci artysty…

Młyn i krzyż, 2011

Misterny, wysmakowany elastycznie, nowatorski film oparty na płótnie Pietera Bruegla Droga krzyżowa. Perfekcyjnie oddane szczegóły i niezwykła plastyczność w unikalny sposób oddają brueglowski klimat.

 

Miłego czytania i oglądania!

Dom Kultury Ariadna