Zespół Pieśni i Tańca „Anilana”

Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” powstał w 1970 roku i do dzisiaj występuje pod nazwą swojego pierwszego patrona – Zakładów Włókien Chemicznych „Chemitex – Anilana”. Inicjatorem utworzenia zespołu i pierwszym opiekunem z ramienia fabryki był znany w Łodzi animator kultury Daniel Gerber.

Przez wiele lat funkcję kierownika artystycznego oraz głównego choreografa sprawował nieoceniony pan Leszek Woszczyński, dzięki któremu zespół rozkwitł.

Obecnie opiekę nad zespołem sprawuje Pani Katarzyna Korzeniewska-Killo – pedagog, nauczyciel i instruktor tańca ludowego i współczesnego oraz wieloletnia tancerka ZPiT "Anilana".  Członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Anilana" im. Leszka Woszczyńskiego są uczniowie oraz studenci z różnych łódzkich szkół, którzy wybrali „Anilanę” jako miejsce realizacji swoich pasji i zainteresowań.

ZPiT „Anilana” jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Do ostatnich sukcesów należy: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Alnwick w Wielkiej Brytanii, gdzie zespół zdobył Certificate of Appreciation oraz festiwal w Murcii w Hiszpanii, jak również Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Stuttgarcie. Za swoją wieloletnią działalność zespół otrzymał nadaną przez Radę Miejską w Łodzi „Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi”, a w 2015 roku z okazji Jubileuszu 45 lecia działalności artystycznej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Zespół posiada także profesjonalną kapelę ludową pod kierownictwem pana Dariusza Proszaka. Repertuar kapeli to  nie tylko polskie utwory ludowe, ale także muzyka z różnych regionów świata.

W roku 2020 zespół będzie świętować 50 lat działalności!

Oficjalna strona zespołu: http://zpitanilana.pl/