Teatr Nie... letni

Burzliwe dzieje teatru  miały początek pewnego czerwcowego dnia 2003 roku. Wtedy powstał pomysł powołania teatru tworzonego przez dzieci ze szkół podstawowych.
Pierwsze zajęcia odbyły się dnia 1 października 2003 roku.  Po miesiącu ukształtował się stały , 10 osobowy skład zespołu.
Dnia 17 grudnia 2003 przedstawiliśmy pierwszą premierę spektakl pt. „Mizerna cicha”.
To były  prawdziwe emocje.

Trochę  tremy, szczypta satysfakcji i wiele radości. Podbudowani udanym występem, ze zdwojoną energią przystąpiliśmy do pracy.
Dnia 23 czerwca 2004 roku wystawiliśmy pierwsze poważne przedstawienie. Godzinny spektakl  p.t. „Czym skorupka nasiąknie za młodu...”

Na kolejne Boże Narodzenie 2004 przygotowaliśmy uroczysty spektakl p.t. „Jezus malusieńki”, który wystawiliśmy przy pełnej widowni w Centrum Kultury Młodzieżowej KANA dnia 11 grudnia 2004 roku.

W  roku 2005 skład zespołu trochę się zmienił. Niektóre osoby odeszły, ale w ich miejsce pojawiły się nowe, które przyjęliśmy z otwartymi sercami i głowami. Szybko zaaklimatyzowały się w zespole, co zaowocowało kolejną premierą pod tytułem: „Co ja widzę, co ja słyszę???”, dnia   18 listopada 2005 roku.

Za w/w spektakl "Co ja widzę, co ja słyszę?" podczas XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Dziatwa 2006” zorganizowanego przez Bałucki Ośrodek Kultury, otrzymaliśmy wyróżnienie honorowe.

Ten sam spektakl w nowej wersji i pod nowym tytułem „ALE KINO! TO TAK WYGLĄDA TEATR?” w którym wystąpili: Marcelina Falińska - Toboła, Weronika Kolmaga, Joanna Królikowska, Bartek Maciak, Mateusz Pyrzanowski i Ola Warchoł w tym samym 2006 roku otrzymał III nagrodę w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i  Młodzieżowych organizowanym przez Jagielloński Ośrodek Kultury w Łodzi.
Ponadto Jury Przeglądu przyznało aktorskie nagrody indywidualne dla Bartka Maciaka za najlepsza rolę chłopięcą i specjalną dla Marceliny Falińskiej –Toboły, a także wyróżnienie za scenografię do spektaklu.

W roku 2007 zespół z okazji trwającego właśnie Roku Kultury Anglosaskiej przygotował spektakl zatytułowany: PAN KOTEK BYŁ CHORY… CZYLI „MJUT”, w którym Koziołek Matołek spotyka się z bohaterami literatury anglosaskiej dla dzieci.

Jednocześnie spektakl ten został zakwalifikowany  do finału I Ogólnopolskiego Konkursu na widowisko sceniczne „Podróże Koziołka Matołka”, który odbył się w ramach V FESTIWALU KULTURY DZIECIĘCEJ w PACANOWIE, a zorganizowany został przez Europejskie Centrum Bajki. Tam też 17 czerwca 2007 roku odbyła się ogólnopolska premiera spektaklu.

Dnia 27 września 2007 roku w Łodzi podczas II Jagiellońskiego Festiwalu Kultury w  PRZEGLĄDZIE TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH organizowanym przez Jagielloński Ośrodek Kultury spektakl: PAN KOTEK BYŁ CHORY… czyli „MJUT” został nagrodzony I miejscem, jednocześnie Marcelina Falińska -Toboła za rolę Kubusia Puchatka otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki,  a Bartek Maciak za rolę Jurka Wyróżnienie w uznaniu dla  wyjątkowo dojrzałego przekazywania tekstu.

7 maja 2009 r. miała miejsce premiera  spektaklu pod tytułem "Jeden drugiego", którego głównym motywem inspirującym stały się relacje między ludźmi i Hymn do miłości św. Pawła.

Od pierwszej premiery minęło już wiele lat, a my stawaliśmy się coraz starsi, mądrzejsi, bardziej dojrzali, niektórzy z nas odeszli, a do zespołu  dołączyli nowi adepci, nic więc dziwnego, że  i tematy kolejnych przedstawień były bardziej poważne, niekiedy filozoficzne, choć zawsze staraliśmy się przedstawiać je ciepło, radośnie, w dobrym tonie i z humorem.

I tak w latach 2010 – 2013 powstały kolejne przedstawienia:  „Egzamin”, z którym wystąpiliśmy podczas XXXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Dziatwa”. Kolejne spektakle, to „Teraz”, „Coś” i „Trupa trupa”, przygotowany na jubileusz 10-lecia istnienia teatru.
W czerwcu 2014 roku zaprezentowaliśmy  przedstawienie p.t. „Chórmider”, a w styczniu 2016 roku spektakl zatytułowany „ Po szczeblach”. 
Na dzień 21 kwietnia 2017 roku zapanowaliśmy 14 z kolei premierę naszego teatru  pod roboczym tytułem:  „ 3 PO 3”.

Do wszystkich spektakli  autorem muzyki  jest  zaprzyjaźniony z nami, znany kompozytor Wojciech Lemański, który współpracuje z zespołem od początku.

Merytoryczną opiekę na zespołem sprawuje Antoni Bańkowski, który również jest założycielem teatru, autorem nazwy  i  wystawianych przedstawień. Razem z dziećmi tworzy teatr… inspirując się ich osobowościami i pomysłami.

Teatr traktujemy przede wszystkim jako miejsce wesołych spotkań i dobrą, pouczającą zabawę.
Wszystkich zainteresowanych tworzeniem Teatru Nie…letniego zapraszamy do Domu Kultury 502.